Energoresursu cenu pieaugums rada sarežģītu situāciju arī kultūras iestādēm. Latgalē - Daugavpils teātris, Marka Rotko mākslas centrs un Latgales vēstniecība Gors ir ieslēgušas taupīšanas režīmu. Taču ar to nav līdzēts, lai saņemtie rēķini nepieaugtu. To, kā energoresursu cenu kāpums ietekmēs situāciju kultūras iestādēs vēl pēc pāris mēnešiem, spējot samaksāt rēķinus, šobrīd esot grūti prognozēt. 

Šobrīd Latgales vēstniecība Gors ēkas fasāde vakarā, lai taupītu līdzekļus, vairs nav izgaismota, tumsā redzams vien tās nosaukums. Arī strūklaka jau izslēgta, lai gan citus gadus tā strādājusi vēl līdz oktobrim. Par šā brīža dzīvi taupības režīmā un saņemtajiem rēķiniem, kas tāpat pieaug, turpina Latgales vēstniecības Gors vadītāja Diāna Zirniņa.  

„Jā, sākot ar augustu, jūliju ir milzīgs energoresursu cenu kāpums galvenokārt runājam par elektroenerģiju. Un tas mums ir liels izaicinājums, ko darīt. Ja paskatās iepriekšējo gadu izmaksas, šī elektroenerģijas cena ir kāpusi par divām, trijām reizēm. Un, ja paskatās kādi varētu būt septembrī rēķini, tā ir ļoti liela problēma, vai mēs spēsim apmaksāt rēķinus un ja spēsim uz kā rēķina mēs to darīsim.”

Finansiāla palīdzība būs nepieciešama. „Mums nepietiks atvēlēto līdzekļu no pašvaldības dotācijas, lai līdzfinansētu rēķinu apmaksu, kas ir saistīta ar elektrību.

Mēs nezinām, kā vēl būs ar siltumapgādi, jo sezona vēl nav sākusies.

Siltumapgādes ziņā mēs karstā ūdens sagatavošanas ziņā esam nošķirti no pilsētas, jo mēs paši sildām ūdeni, kad tas ir vajadzīgs, ko mēs nedarām šobrīd.”

Jau pandēmijas laikā bija jāmeklē veidi, kā taupīt, un tie tiek meklēti arī šobrīd, norāda Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs Māris Čačka. Taču, ja mākslas centrā var taupīt uz elektrības patēriņu, tad uz siltumu gan nē.

„Daudzas lietas mēs nespējam fiziski ietekmēt, jo mums ir jānodrošina vismaz 20 grādu temperatūra šiem mākslas priekšmetiem, kuri mums ir krātuvēs, gan ir eksponēti izstāžu zālēs. Un tas uzliek tādu papildus spriedzi un papildus domas, kur vēl ko un kā varētu taupīt.”

Marka Rotko centrs ir pašvaldības iestāde, tādēļ gaida, ka pašvaldība spēs finansiāli palīdzēt, attiecīgi izmaksu pieaugumam arī palielinot dotāciju, kas tiek piešķirta ēkas uzturēšanai. Savukārt skatītājiem, ejot uz Daugavpils teātri, jārēķinās, ka ēkā būs vēsāks. Apkures padevi Vienības namā, kur atrodas arī teātris, plānots samazināt par 3 procentiem. Bet tāpat rēķini būs lieli, turpina teātra valdes locekle Rita Strode.

„Tarifs ir 175 eiro par megavatstundu, ja pat mēs ieekonomēsim, mēs saskaitījām kopā ar siltumtīkliem, 50 megavati, praktiski mēneša patēriņu, vienalga mums būs jāmaksā par apkuri 43 procentiem vairāk nekā mēs maksājām iepriekšējā sezonā.”

Elektrības rēķins par augustu esot mazliet lielāks nekā iepriekšējā gadā. Taču kāds tas būs septembrī, nezina, tas atkarīgs no biržas cenas. Tāpat arī septembrī teātrī darbība notiek jau krietni aktīvāk.

„Visvairāk elektrību prasa visi gaismekļi, kas atrodas uz skatuves. Protams, ka mēs samazināsim patēriņu, neskatoties uz to, ka ir auksti, mēs neslēdzam nekādas elektroierīces, lai sasildītos. Arī sekojam tam, lai nekur nebūtu lieka spuldze atstāta, arī izrādes laikā, ja agrāk foajē mums bija apgaismota, tad tagad izrādes laikā mēs izslēdzam gaismu.”

Teātrim zāles piepildījums pirms pandēmijas bija 97 procenti. Un, ja skatītāju skaits nesaruktu, tad iespējams nevajadzētu papildu finansiālu palīdzību, spriež valdes locekle Rita Strode, taču ir jārēķinās, ka arī mājsaimniecībām būs grūtāk izdzīvot.  Un ja skatītāju rindas kļūs retākas, būs jāekonomē uz izrāžu rēķina.  

„Sāksim taupīt uz izrāžu dekorācijām, kostīmiem,

mums ir kaut kādas rezerves gan koksne, gan metāls, gan audumi. Mēģināsim kaut kā izgrozīties. Mūsu virsuzdevums nesagādāt sev parādus.”

Pagaidām gan vēl ne vienā no uzrunātājām kultūras iestādēm neizjūt, ka esošā situācija būtu mainījusi kultūras apmeklētāju paradumus. Tomēr jāņem vērā, ka iedzīvotāji vēl nav saņēmuši pirmos apkures rēķinus. Jautājot par biļešu cenām, teātrī tās neplāno mainīt, dažos pasākumos tās pieaugušas Latgales vēstniecībā Gors, taču Marka Rotko mākslas centrā prognozē, ka cenu būs spiesti palielināt nākamajā gadā.