Covid 19 pandēmija ietekmējusi daudzas nozares visā pasaulē, arī finanšu tirgus. Kā krīze ietekmējusi vērtspapīru tirgu Baltijā un Latvijā un kāda ir biržas loma tirgus nenoteiktības apstākļos?

Baltijas tirgū strādā “Nasdaq” biržas Rīgā, Tallinā un Viļņā. Kopīgā tirdzniecības sistēmā notiek arī vērtspapīru tirdzniecība. Investīciju baņķieris Ivars Bergmanis, kas strādā Igaunijā, LHV bankā, stāsta, ka izmaiņas kapitāla tirgū notiek katru dienu, tomēr ietekme uz dažādu nozaru uzņēmumiem atšķiras.

Biržas “Nasdaq Riga” valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne šī gada pirmo ceturksni dēvē par vētrainu. Salīdzinot ar attiecīgu laika posmu pērn, tirdzniecības apgrozījums pieauga divas reizes, darījumus skaits – pat piecas reizes, bet cenas samazinājās.

Latvijas uzņēmumu obligācijas labprāt iegādājas pensiju fondi. Aprīlī valsts attīstības finanšu institūcijas ALTUM 20 miljonu eiro obligāciju emisijā vienu trešdaļu iegādājās SEB bankas meitas uzņēmums SEB Investment Management. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Rozenfelds stāsta, ka tas tika darīts ne tikai tāpēc, lai rastu ienesīgākas ieguldīšanas iespējas pensiju uzkrājumiem, bet arī, lai atbalstītu Latvijas ekonomiku un nodrošinātu uzņēmumiem papildu finansējumu.

Biržas “Nasdaq Riga” valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne vērtē, ka lielo valsts uzņēmumu kotēšana biržā būtu izdevīga arī valstij.

Investīciju baņķieris Ivars Bergmanis no LHV bankas vērtē, ka krīze ir īstais brīdis, lai attīstītu kapitāla tirgu.

Šogad martā tika atvērta Eiropas Savienības fondu programma, kas palīdz piesaistīt finansējumu kapitāla tirgos maziem un vidējiem uzņēmumiem. Nākamajos trīs gados vismaz 20 mazie un vidējie uzņēmumi akciju vai vērstpapīru emisijai biržā saņems līdzfinansējumu līdz 50% no kopējām izmaksām.

Raidījums tapis sadarbībā ar Latvijas Banku