Darbinieku migrācija no nozares uz nozari un potenciālo darbinieku uzrunāšana dažādos kanālos – šādas ir darba tirgus tendences pandēmijas laikā. Tomēr par spīti faktam, ka vairākās nozarēs pandēmijas sitiens bijis spēcīgāks un cilvēki vismaz uz laiku palikuši bez darba, ir jomas, ka piedzīvo izrāvienu un arī saskaras ar darba roku trūkumu. Skaidrojam, kādus kanālus darbinieku uzrunāšanā būtu vērts izmantot, lai ceļi krustotos.

Par spīti pandēmijai darba tirgū valda optimisms un tiem cilvēkiem, kuri darbu šajā laikā ir zaudējuši, ir iespēja izvēlēties no plaša klāsta darba piedāvājumu, par to pārliecināts personāla atlases uzņēmuma „WorkingDay” mārketinga direktors Māris Silinieks. Viņš akcentē, ka, pagājušā gada janvārī bezdarba līmenis Latvijā bija 7,4%, bet šobrīd - 6,4%. Par vienu procentpunktu zemāk. Protams, ir jomas, kas pandēmijas dēļ vairāk ietekmētas, piemēram, viesmīlības nozare, izklaides un atpūtas joma.

Personāla vadības konsultāciju uzņēmuma „Eiro Personāls” vadītāja Evita Mackeviča uzsver, ka darba devēju un ņēmēju ceļi var krustoties dažādos kanālos.

Eksperte norāda, ka darba tirgū notiek darbinieku migrācija no vienas nozares uz otru, bet šāda tendence ir vairāk zemāka līmeņa amatos. Savukārt augstāka līmeņa darbinieki ir pieprasīti jebkurā jomā, arī tajās, kuras pandēmija ievērojami skārusi.

Pieprasījums ir augsts pēc dažāda līmeņa darbiniekiem, it īpaši tajās jomās, kurās pandēmijas laiks ir nācis ar lielu izaugsmes grūdienu. Piemēram, loģistikas jomā. DPD Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Grants stāsta, ka uzņēmums aktīvi uzrunā potenciālos darbiniekus, jo gada izskaņā darba apjoms būtiski pieaug. Ja pirmajā un otrajā pandēmijas vilnī atsaucība nebija liela, tad šobrīd uzņēmums saņēmis jau vairāk nekā 200 pieteikumus no potenciālajiem darbiniekiem. Jānis Grants atklāj, ka daudziem darbs loģistikas uzņēmumā ir veids, kā savā ziņā „pārziemot”.

Savukārt uzņēmumā "Bolt" var atrast darbu gan taksometru vadītāji, gan kurjeri, kas nodarbojas ar ēdienu piegādi. "Bolt" pārstāvis Latvijā Raimonds Bērziņš atklāj, ka nereti cilvēki "Bolt" izvēlas kā papildus darba vietu, kur piepelnīties vai strādāt tajā periodā, kamēr citā nozarē darba ir mazāk.

Raimonds Bērziņš norāda, ka pandēmijas pirmajā vilnī uzņēmums bija cerējis uz lielāku jauno darbinieku pieplūdumu, tomēr tā nebija. Šobrīd interese par darbu kompānijā pieaug, tomēr darbiniekus vajadzētu vēl vairāk, jo pieprasījums pēc pakalpojumiem, piemēram, ēdienu piegādes servisa, kāpj.