Vairākas lielas Eiropas bankas ir uzsākušas aktīvu darbu, lai izveidotu jaunu risinājumu, kas mūsu kontinentā varētu lielā mērā aizstāt maksājumus ar „Visa” vai „Mastercard”. Šim projektam ir dots nosaukums Eiropas maksājumu iniciatīva. Pagaidām tajā piedalās bankas no piecām valstīm, bet nākotnē šis risinājums visticamāk būs pieejams patērētājiem visā Eiropā.

Kādēļ šāda ideja ir radusies un kādi no šāda maksājumu rīka varētu būt ieguvumi?

Lai veiktu maksājumus veikalos, kafejnīcās vai internetā, eiropieši pārsvarā izmanto bankas kartes ar „Visa” vai „Mastercard” logotipu. Tomēr drīzumā tas varētu mainīties. Koronavīruss ir licis bankām un arī politikas veidotājiem Eiropā vēlreiz apzināties, ka Eiropa maksājumu risinājumu jomā ir pārāk atkarīga no diviem minētajiem lielajiem uzņēmumiem. Turklāt viņu galvenā mītne atrodas ASV nevis mūsu kontinentā.

Tādēļ jūlijā 16 bankas no piecām Eiropas valstīm ir paziņojušas par to, ka tās uzsāk Eiropas maksājumu rīka izstrādi. Šo ieceri atbalsta gan Eiropas Centrālā banka, gan Eiropas Komisija, stāsta komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis.

Starp idejas iniciatoriem ir tādi nopietni tirgus spēlētāji kā Francijas banka „BNP Paribas”, Nīderlandes „ING” un Vācijas „Commerzbank”. Neviena no Baltijas vai Skandināvijas bankām šajā projektā vēl nepiedalās. Tomēr Latvijas Finanšu nozares asociācijas pārstāvis Mareks Kovaļevskis, kurš „Swedbank” vada Maksājumu atbalsta un operāciju daļu, šo ieceri vērtē pozitīvi.

Kovaļevskis stāsta, ka būtisks uzsvars šajā projektā tiks likts ne tikai uz karšu norēķiniem, bet arī uz digitālā maka un zibmaksājumu risinājumiem.

Viens no iemesliem, kādēļ vairākās Eiropas valstīs par pirkumiem joprojām nevar norēķināties ar citā zemē izdoto karti, ir augstas komisijas maksas, ko bankas ietur no uzņēmējiem. Tādēļ Dombrovskis uzskata, ka jaunais Eiropas maksājumu rīks varētu samazināt arī pakalpojumu cenas tādējādi veicinot drošu elektronisko maksājumu izplatību.

Eiropas tirgus sadrumstalotību kā vienu no problēmām piemin arī Mareks Kovaļevskis no Finanšu nozares asociācijas.

Tiek plānots, ka jaunā maksājumu platforma varētu būt pieejama klientiem sākot no 2022. gada.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.