Kā pandēmija ietekmējusi mazos un vidējos uzņēmumus Baltijā? Trešdaļai aptaujāto pērnais gads bijis labāks nekā iepriekšējais, trešdaļai sliktāks, pārējiem - līdzīgs iepriekšējam. Gandrīz pusei Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu krities apgrozījums, tomēr 13% izdevies apgrozījumu palielināt. Eksperti vērtē, ka mazos un vidējos uzņēmējus Latvijā visnegatīvāk šogad ietekmēs nodokļu izmaiņas un ārkārtas situācijā noteiktie ierobežojumi.

Pērnā gada nogalē Baltijas uzņēmēju aptauju veikusi banka "Luminor". Šogad visoptimistiskāk sava biznesa izaugsmi vērtē lietuvieši, vispesimistiskāk – igauņi, kas gan visaktīvāk Baltijā gatavojas palielināt gan eksportu, gan pārdošanas apjomus e komercijā. Tomēr "Luminor" bankas mazo un vidējo uzņēmumu vadītājs Latvijā Mareks Guraskas stāsta, ka mazo un vidējo uzņēmumu noskaņojums Baltijā būtiski neatšķiras.

Krietni pesimistiskāk mazo un vidējo uzņēmumu izaugsmes iespējas vērtē Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes lektore un pētniece Līga Leitāne. Mikrouzņēmumu nodokļa likme šogad palielinās no 15 līdz 25%, ierobežots patentmaksātāju loks, no 1. jūlija noteiktas obligātās minimālās sociālās apdrošināšanas iespējas – šīs un citas nodokļu izmaiņas negatīvi ietekmēs tieši mazos uzņēmējus.

Savukārt, Latvijas Bankas ekonomikas eksperte Daina Paula vērtē, ka uzņēmumus gan tiešā, gan netiešā veidā ietekmēs valdības noteiktie ierobežojumi.

"Luminor" bankas pārstāvis vērtē, ka uz ekonomikas atjaunošanos varam cerēt šī gada beigās un straujāka izaugsme gaidāma tikai nākamgad. Latvijas Bankas ekonomisti prognozē, ka ekonomika šogad augs par 2,8%, bet izaugsmes tempu ietekmēs pandēmijas apkarošanas temps Latvijā un mūsu eksporta valstīs.