Ēnu diena ir karjeras izglītības programma, kas notiek daudzās pasaules valstīs un Latvijā to organizē biznesa izglītības biedrība "Junior Achevement Latvija. Ēnu dienā skolēni apmeklē dažādus Latvijas uzņēmumus, valsts un pašvaldības iestādes, un 4 līdz 6 stundu garumā vēro dažādu profesiju pārstāvju darba ikdienu. Pēdējos gados pandēmijas dēļ Ēnu dienas pasākumi nenotika, bet šogad pasākums tiek plānots 6. aprīlī. Ko no šāda pasākuma iegūst darba devēji un ko skolēni?

Biznesa izglītības biedrības "Junior Achievement Latvia" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns stāsta, ka iepriekšējos gados Ēnu dienā skolēni visbiežāk vēlējās iepazīt medicīnas nozari, valsts pārvaldi, avio nozari, izglītības nozari, IT un pašvaldību darbu. Ēnu diena ir karjeras izglītības programmas sastāvdaļa un 20% skolēnu pēc piedalīšanās Ēnu dienās saprot, ka viņa sapņu profesija nemaz nav tāda, kā likās iepriekš.  

Iepriekšējos gados populārākās profesijas Ēnu dienā bija piloti, fizioterapeiti, stjuarti, arhitekti, TV un radio raidījumu vadītāji, bet vispieprasītākā profesija bija programmētāji. Ap 70 skolēnus uzņēma IT kompānija "Accenture". Uzņēmuma mārketinga un komunikācijas daļas vadītājai Baltijā Kristīnei Grauziņai vaicāju, vai skolēnu uzņemšana Ēnu dienā nav papildus darbs un papildus slogs?

Protams, tas, cik veiksmīga būs skolēna pieredze Ēnu dienā, lielā mērā būs atkarīgs no viņa motivācijas – vai viņš Ēnu dienu uztvers tikai kā iespēju neiet uz skolu un jautri pavadīt laiku, vai tiešām vēlas iepazīt profesiju. "Draugiem Group" runasvīrs Jānis Palkavnieks uzsver, ka arī darba devējiem nav jādomā, kā skolēnus izklaidēt, bet jācenšas parādīt ikdienas darba procesu.

Šogad Ēnu diena notiks 6. aprīlī  un darba devēji un skolēni, kas vēlas šajā pasākumā iesaistīties, reģistrēties varēs martā. Tad arī būs zināms, vai pasākums notiks klātienē vai attālināti.