Sociālo mediju kompānija Facebook nākamgad plāno izveidot jaunu virtuālo valūtu - libra. Atšķirībā no līdzšinējām kritovalūtām, librai būs nodrošinājums – tās izveidē gatavojas iesaistīties pasaulē pazīstami uzņēmumi, kā arī tās vērtība būs piesaistīta valūtu grozam. Facebook ir vairāk nekā divi miljardi lietotāju visā pasaulē, tādēļ jaunās kriptovalūtas mērogam ir potenciāls pārvērst pasaules finanšu un maksājumu arhitektūru, vērtē eksperti. Tomēr joprojām atklāts ir jautājums par finanšu regulatoru atļauju iegūšanām.

Virtuālas jeb kriptovalūtas, piemēram, „Bitcoin, pēdējos gadus guvušas arvien lielāku atpazīstamību. Tomēr būtiski trūkumi joprojām ir šo valūtu vērtības straujās svārstības, kā arī reālā dzīvē pielietojums ir salīdzinoši mazs, norāda bankas „Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš:

Līdzīgi kā "Bitcoin", arī "Facebook" veidotās valūtas libra pamatā būs tā dēvētā blokķēdes tehnoloģija. Tomēr ir arī viedoklis, ka libru ar līdzšinējām virtuālajām valūtām nevar īsti salīdzinot, norāda Latvijas Universitātes finanšu profesore Ramona Rupeika-Apoga.

Eksperti norāda, ka šādas maksājumu sistēmas veidojas, jo globāli joprojām ir diezgan daudz barjeru naudas pārskatījumiem. Tas ir mazāk aktuāli pie mums Latvijā, Eiropā, pārskaitījumi ir salīdzinoši ātri un lēti. Bet pārējā pasaulē, ārpus Eiropas, tas joprojām diezgan ilgstošs process, joprojām diezgan dārgi, norāda, Āboliņš.

"Facebook"  ir vairāk nekā divi miljardi aktīvo lietotāju visā pasaulē. Viens no lielajiem izņēmumiem ir Ķīna, kur sociālais tīkls bloķēts. Tomēr šādam mērogam ir liela iespēja pārvērst visu finanšu arhitektūru, kā notiek maksājumi pasaulē, vērtē Āboliņš. Bet atslēgas jautājums ir – kā uz to skatīsies lielo valstu finanšu regulatori.:

Apoga-Rupeika uzskata, ka finanšu regulatoru akcepta gūšana, tostarp eiro gadījumā tā būtu arī Eiropas Centrālā banka, var izrādīties nopietns izaicinājums.

Piemēram, britu centrālās bankas – Anglijas Bankas vadītājs jau brīdinājis, ka plānotajai Facebook valūtai būs sevi jāpierāda, tostarp, lai nepieļautu, ka to izmanto naudas atmazgāšanai vai terorisma finansēšanai.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.