Nākamajā gadā Jelgavā sāks būvēt zirņu proteīna ražotni, kurā gadā varēs pārstrādāt 138 000 tonnu zirņu. Tas būs ieguvums Latvijas zemniekiem, jo tie varēs audzēt zirņus, no kuriem Latvijā ražos produktu ar pievienoto vērtību. Savukārt no zirņu proteīna varēs ražot dažādus pārtikas produktus, kas garšas un uzturvērtības ziņā spēs aizstāt pienu un gaļu. Jelgavas ražotne būs pirmā šāda veida rūpnīca Austrumeiropā.

Zirņu proteīna ražošanas attīstītāji ir divi lauksaimnieku kooperatīvi – "Latraps" un "VAKS". Lauksaimnieku kooperatīva "Latraps" valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža stāsta – ja līdz šim kooperatīvs visā pasaulē tirgoja 1200 biedru izaudzētos graudus, tad nākotnes mērķis ir pārdot ne tikai izejvielu, bet jau pārstrādātus produktus ar pievienoto vērtību.

Kooperatīvi ražotnes būvniecībai piesaistīs stratēģisko partneri un investorus. Jau nodibināts uzņēmums „ASNS Ingredient” un tā vadītājs Raivi Zabis stāsta, ka jaunajā zirņu pārstrādes ražotnē tiks ieguldīti 75 miljoni eiro. Ražotnē liela daļa procesu būs automatizēti, plānots nodarbināt 65 cilvēkus.

Jaunu produktu izstrādē piedalīsies arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes zinātnieki. Augstskolas doktorante Ieva Rasskazova savā disertācijā jau pēta Latvijā audzētu pākšaugus un kā ar tiem aizvietot pienu un gaļu, nākotnē – arī sojas produktus, kas tomēr ir ģenētiski modificēti produkti.

Lauksaimnieku kooperatīva "Latraps" valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža vērtē, ka Latvijā šobrīd apstrādājam tikai nedaudz vairāk par pusi no visas aramzemes, tāpēc zirņu audzēšanai platību pietiks. Zirņi ir noderīga kultūra arī augu sekai.

Jaunā zirņu pārstrādes ražotnes būvniecība Jelgavā sāksies nākamā gada otrajā pusē, bet noslēgsies 2022. gada beigās, lai varētu jau pārstrādāt 2022. gadā izaudzēto zirņu ražu.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.