Latvijā katru gadu tiek patentēti ap 100 izgudrojumi. Visbiežāk savas idejas patentē augstskolu pētnieki un zāļu ražotāji. Bez patenta īpašnieka atļaujas izgudrojumu nedrīkst īstenot, lietot, izplatīt un pārdot noteiktu laiku noteiktā teritorijā. Patentu pirkšana un uzturēšana nav lēta, jo tas jāreģistrē katrā valstī, kur izgudrotājs savu preci gatavojas eksportēt.

Patents ir intelektuālā īpašuma veids, kas aizsargā izgudrojumus. Tā var būt ierīce, paņēmiens, viela vai bioloģisks materiāls. Izgudrojums ir tehniskas jaunrades rezultāts, kam ir praktisks pielietojums.

Patentu valdes vadošā patentu eksperte Māra Rozenblate stāsta, ka uzņēmējam, kas gatavojas savu izgudrojumu patentēt, jārēķinās, ka par patentu jāmaksā katrā valstī.

Uzņēmējs Jānis Ošlejs patentējis trīs risinājumus betona grīdu ražošanai 20 valstīs, tāpēc algo neatkarīgu patentu pilnvaroto, kas atbild tikai par patentiem.

Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis aicina uzņēmējus izsvērt, kāpēc patents nepieciešams un vai kas līdzīgs jau pasaulē nav izgudrots.

Patentu var salīdzināt ar apdrošināšanu. Kad apdrošinām māju, katru mēnesi veicam apdrošināšanas iemaksas, cerot, ka mājai nekas slikts nenotiks. Bet, ja māja nodeg, tad apdrošināšana lieti noder! Tāpat ar patentiem – tie noderēs brīdī, kad kāds gribēs jūsu ideju nozagt.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.