Lielas diskusijas sabiedrībā rosinājis fakts, ka, iesniedzot gada ienākumu deklarācijas, daļai iedzīvotāju izveidojies nodokļu parāds valstij. Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš jau paziņojis, ka šogad nodokļu sistēma netiks mainīta. Vai nodokļu sistēmā nepieciešami grozījumi, vai tā jāatstāj nemainīga vismaz divus, trīs gadus?

Pirms gada spēkā stājās jaunā nodokļu reforma. Tika ieviests progresīvais iedzīvotāju ienākumu nodoklis un diferencēts neapliekamais minimums. Kā šīs izmaiņas ietekmē iedzīvotāju ienākumus, vērtē Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes pētniece Līga Leitāne. Viņa skaidro – ja esošās, sarežģītās neapliekamā minimuma normas netiks mainītas, nākamgad iedzīvotāju nodokļu parādi varētu vēl pieaugt.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš uzskata, ka būtiskas izmaiņas nodokļu sistēmā veikt nevajag, tomēr mazas korekcijas ir iespējamas.

Līdzīgās domās ir arī bankas “Luminor” ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Viņš uzsver, ka nodokļu sistēmas stabilitāte ir svarīga, bet nelielas izmaiņas, kam nav būtiskas ekonomiskās ietekmes uz valsts budžetu, ir jāveic.

Pētniece Līga Leitāne arī stāsta, ka izmaiņas nodokļos jau šogad ir veiktas. Tās gan ietekmēs nevis mazo, bet lielo algu saņēmējus.

Ekonomisti uzsver, ka valsts nodokļu sistēmai jābūt vienkāršai un iedzīvotājiem saprotamai. Diferencētais neapliekamais minimums ir sarežģījis dzīvi gan iedzīvotājiem, gan sarežģījis pašu nodokļu sistēmu.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.