Pasaulē turpinoties delta paveida izplatībai, vienlaikus augot arī vakcinēto skaitam, uzņēmumi plāno, kā un cik lielā mērā atgriezt darbiniekus birojos un vai maz tas ir nepieciešams. Vienprātības nav arī par to, vai darbiniekiem pieprasīt vakcinēties, vai ļaut tiem izvēlēties. Pasaules medijos jau lasāmi piemēri par to, kā vairākas lielās kompānijas darbiniekiem nosaka obligātu prasību vakcinēties. Ne visi piekopj šādu politiku, tomēr daudzi darbiniekus mudina vakcinēties, piedāvā tiem labumus, lai to darītu vai sagādā neērtības.

Ievērību augusta sākumā izpelnījās ASV telekanāla CNN rīcība. Tas paziņoja, ka ir atlaidis trīs darbiniekus par to, ka viņi pārkāpuši kompānijas politiku, ierodoties darbā bez vakcinācijas pret Covid-19. CNN vadītājs Džefs Zakers par šo atlaišanu paziņoja memorandā personālam, atgādinot, ka vakcinēšanās ir obligāta, ja darbinieki ierodas birojā vai strādā ārpus biroja vietās, kur viņi nonāk kontaktā ar citiem darbiniekiem. Covid-19 gadījumu skaita pieauguma dēļ citas ASV mediju kompānijas pieņem līdzīgus lēmumus. Gan CNN, gan citi mediji un arī citu jomu uzņēmumi atlikuši vai pārcēluši rudenī plānoto atgriešanos birojos uz vēlāku laiku. Tas darīts vīrusa izplatības dēļ. Tomēr domājams, ka atgriešanās birojos notiktu ātrāk, ja cilvēki būtu naskāki uz vakcināciju.

Kompānijas „Gartner” jūlijā veiktajā aptaujā Savienotajās Valstīs tika aptaujāti vairāki uzņēmumi. Noskaidrots, ka vien 8% uzņēmumu noteikuši vakcināciju kā obligātu saviem darbiniekiem, pirms tie atgriežas savās darbavietās. Lielākā daļa jeb 89% savus darbiniekus iedrošina un mudina vakcinēties, bet to nepieprasa. Tādi Savienoto Valstu uzņēmumi kā „Target”, „American Airlines” un „McDonald’s”, ir mudinājuši darbiniekus vakcinēties, piedāvājot, piemēram, apmaksātu atvaļinājumu un naudas prēmijas, un to dara arī daudzi citi uzņēmumi. Tāpat ir arī citi paņēmieni, kā norāda organizācijas „Sabiedrība par cilvēkresursu vadību” prezidents Džonijs Teilors.

„Ir organizācijas, kas vēl pirms obligātas vakcīnu noteikšanas izmēģina vēl vienu soli. Tās saka – ja tu izvēlies nevakcinēties, tev būs jāveic tests vairākas reizes nedēļā, par savu naudu, kā arī visu laiku jāvalkā maska, un ne jau jebkāda maska, bet ķirurģiskā maska. Kompānijas saka – mēs dienas beigās padarīsim šo procesu tev neērtāku, jo tu sagādā neērtības darba vietā saviem kolēģiem.”

Gana daudz ir to uzņēmumu, kas vakcināciju pieprasa. Tā tiek pieprasīta pilnīgi visiem vai teju visiem darbiniekiem. Nesen par to paziņoja vairāki tehnoloģiju milži – „Google”, „facebook”, Twitter” un „Microsoft”. Darbinieku vakcināciju pieprasa, piemēram, arī „United Airlines” un mediju un izklaides industrijas konglomerāts "Walt Disney Company”. Tikmēr „Netflix” pieprasa vakcinēties visiem filmēšanas komandu aktieriem Savienotajās Valstīs, ja tie vēlas atsākt darbu, kā arī tiem, kas ar šiem aktieriem ir tuvā kontaktā. Mazumtirdzniecības milzis „Walmart” pieprasa vakcinēties biroja darbiniekiem, bet veikalos strādājošajiem kā obligāta noteikta prasība par masku valkāšana. Šādu politiku izvēlas arī citi uzņēmumi, proti, daļai darbinieku pieprasot vakcinēties, bet nevakcinētajiem nosakot dažādus drošības pasākumus, masku valkāšanu, testēšanu, vienlaikus tos mudinot vakcinēties. Ir arī kompānijas, kas lūdz valdību palīdzību situācijas risināšanā. Piemēram, Austrālijas lidsabiedrība „Qantas” aicināja federālo valdību ieviest obligātu vakcināciju visiem aviācijas darbiniekiem, apgalvojot, ka tā ir nepieciešama, lai radītu pēc iespējas drošāku vidi ceļotājiem un personālam.

Tiek pieļauts, ka viens no iemesliem, kādēļ daudzi uzņēmumi nav kategoriski jautājumā par vakcināciju, ir situācija darba tirgū un grūtības, ar kurām darba devēji dažādās nozarēs saskaras, cenšoties saglabāt un piesaistīt darbiniekus.

Kā vēsta žurnāls „Forbes”, uzņēmuma „Qualtrics” veiktajā aptaujā Savienotajās Valstīs noskaidrots, ka 44% darbinieku apsvērtu aiziešanu no darba, ja darbadevējs pieprasītu tiem vakcinēties. Savukārt 38% norādījuši, ka apsvērtu aiziet no pašreizējā darbadevēja, ja tas vakcināciju nenotiektu kā obligātu.

Tomēr arvien vairāk uzņēmumiem pieprasot vakcināciju, kaut daļēju, citi seko piemēram. Par to ir pārliecināta arī advokātu kompānijas „Morgan Lewis” pārstāve Šarona Perlija Maslinga, uzsverot, ka katrs darba devējs - valsts vai privātā sektora -, kas nosaka obligātu darbinieku vakcināciju, šādi iedrošina arī citus, kuri apsver iespēju rīkoties tāpat. Eksperti uzskata, ka par būtisku iedrošinājumu vismaz Savienotajās Valstīs var kļūt Baltā nama saimnieka Džo Baidena paziņojums par vakcinācijas prasību federālajiem darbiniekiem. Tādējādi citi uzņēmumi arī savu prasību noteikšanu var pamatot ar paša prezidenta pausto.