Pandēmijas laikā divas jaunas tirdzniecības vietas atvēris kooperatīva veikals „Kuldīgas labumi”. Tagad nu jau ilgus gadus lolotā ideja – sākotnēji radīt iespēju tirgot mājražotāju un vietējo zemnieku preces, vainagojusies ar tirdzniecības tīklu nu jau Ventspilī un arī Liepājā, piedāvājot Kurzemē ražotus produktus. Lai paplašinātu iespējas pārdot saražotu Kurzemē, kuldīdznieki cer iekarot arī galvaspilsētas tirgu, kas ir viena no iecerēm nākotnē.

"Kuldīgas labumi" ir lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, kuras mērķis ir veicināt vietējo mājražotāju un amatnieku darbību. “Kuldīgas labumus” dibināja 2014.gadā, lai veicinātu Kuldīgas novada mājražotājus un amatniekus, ražot un radīt preci ne tikai savam priekam, bet arī biznesam. Veiksmes atslēga ir komandas darbs, uzsver „Kuldīgas labumi” valdes priekšsēdētāja Gunita Šternberga.

Viena no veiksmes atslēgām ir īstenotie Lauku atbalsta dienesta “Leader” projekti.

Tagad Kuldīgā grauzdēta kafija, maize, Rendā audzēti zaļie sparģeļi, tikko cepti sklandu rauši - tie ir tikai daži no Kuldīgas labumiem, kas nonākuši plauktos. Bieži vien tūristi izpirkuši visus sklandraušus, tāpēc nācies domāt, kā tos siltus un svaigus piedāvāt uz vietas. Pārdevēja Kristīne Asne stāsta, ka pandēmijas laikā pircēju skaits Kuldīgā joprojām ir stabils un pieprasījums produkcijai.

Laika gaitā ievērojami pieaudzis sortiments un tas, ko piedāvā uzņēmēji, stāsta „Kuldīgas labumi” valdes priekšsēdētāja Gunita Šternberga.

Ventspils un Liepājas izvēle nav nejauša un nākotnē ir plāns doties tālāk galvaspilsētas virzienā. “Kuldīgas labumi” ir PVN maksātājs un beigu galā produkts nemaksā lēti. Jautājums aktualizēts vairakkārt, kā nodrošināt vietējā produkta pieejamību pircējam.

Lai nodrošinātu pēc iespējas plašāku sortimentu, „Kuldīgas labumi” sadarbojas ar ražotājiem, kas nav kooperatīva biedri. Attīstība notikusi visos līmeņos, jo pieaugusi arī audzētāju un ražotāju izpratne par iepakojumu un iespēju pārdot savu produktu.