Pagājušais gads pensiju pārvaldītājiem nav bijis veiksmīgs - lielākajai daļai 3. pensiju līmeņa plānu ienesīgums bijis negatīvs. Tomēr pērn par 4% audzis 3. pensiju līmeņa dalībnieku skaits, bet iemaksu apmērs palielinājies par 10%.

Privātā brīvprātīgā pensiju shēma jeb pensiju 3. līmenis ir  iespēja brīvprātīgi veidot uzkrājumus papildus valsts garantētajam pensiju 1. un 2. līmenim. Privātajos pensiju fondos uzkrāto kapitālu var saņemt, sākot no 55 gadu vecuma. SEB pensiju fonda valdes priekšsēdētāja Dace Lusa stāsta, ka pērn, tāpat kā 2. pensiju līmenim, arī 3. pensiju plāniem ienesīgums bijis negatīvs.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve Ieva Upleja skaidro, ka pēdējos piecos gados 3. pensiju līmeņa dalībnieku skaits un noguldījumu apjoms ir audzis.

No 2018. gada tika ierobežotas iemaksas privātajos pensiju fondos un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanā. Iemaksas nedrīkst pārsniegt 4000 eiro gadā. Šie ierobežojumi gan neskar lielāko daļu 3. līmeņa pensiju plānu īpašnieku, jo vidējā iemaksa nepārsniedz 40 eiro mēnesī. SEB pensiju fonda valdes priekšsēdētāja Dace Lusa pensiju 3. līmeņa popularitāti skaidro arī ar samērā nelielo izvēli finanšu tirgos.

Pērn lielo algu saņēmējiem daļa no iedzīvotāju ienākumu nodokļa bija obligāti jāiegulda pensiju 3. līmenī. IT uzņēmuma "Emergn" finanšu un administratīvais direktors Pēteris Krastiņš stāsta, ka šī likuma norma ietekmēja tikai dažus darbiniekus. Uzņēmums jau 10 gadus 3. pensiju līmenī iemaksā 2 līdz 10% no vadošo darbinieku algas.

Iemaksas pensiju 3. līmenī aktīvāk sākuši veikt darba devēji, labā prakse tā ir uzņēmumos  ar ārvalstu kapitālu. Bet uzkrātais kapitāls jau sasniedzis jau pusmiljardu eiro.