Rīgai pieder īpašumi aptuveni divu miljardu eiro vērtībā, taču šie vērtīgie aktīvi netiek pienācīgi pārvaldīti. Tā varētu visai diplomātiski raksturot Valsts kontroles revīzijas secinājumus par Rīgas pašvaldības nekustamo īpašumu apsaimniekošanu. Tie nodoti dažādās rokās, kas katras rīkojas kā mazas karaļvalstis. Tā vērtē revidenti, kā būtiskas blaknes tādai saimniekošanai minot desmitiem miljonu eiro nelietderīgus tēriņus un vēl miljoniem eiro negūtus ieņēmumus.

Galvaspilsētas jaunā politiskā vara šajā jomā sola ieviest kārtību. Taču pagaidām solījumi ir visai nekonkrēti.

Rīga ar saviem īpašumiem rīkojas kā apsaimniekotājs, nevis pārvaldītājs. Tā vērtē Valsts kontroles revidenti, kas līdzšinējo Rīgas nekustamo īpašumu apsaimniekošanas praksi sauc par visnotaļ neveiksmīgu. Tā neatbilst mūsdienu tendencēm nekustamo īpašumu pārvaldībā. Revīzijas rezultātus Valsts kontroles Piektā revīzijas departamenta sektora vadītājs Oskars Erdmanis ilustrē ar vienu piemēru garāžu kooperatīvā.

Taču atrast informāciju par tādiem Rīgas īpašumiem var tikai zinātājs vai ārkārtīgi pacietīgs interesents, jo dati izkaisīti pa dažādām interneta vietnēm un ir grūti sameklējami. Rīgai pieder vairāki desmiti tūkstoši īpašumu, un vicemērs Edvards Smiltēns no Latvijas Reģionu apvienības un Nacionālās apvienības saraksta pauž, ka vispirms izaicinājums ir šos datus apkopot jēdzīgā kārtībā. Tam izveidota darba grupa.

Un tikai pēc šo darbu paveikšanas varēšot sākt rēķināt, vai īpašumus intensīvāk atsavināt, kas nepieciešams pašu rīdzinieku nākotnei un ko var naskāk piedāvāt investoriem.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas pārstāvis un īpašumu pārvaldības eksperts Undalgs Mētra pirmkārt uzsver, ka ar rosību nekustamā īpašuma tirgū pašvaldībai kā publiskai personai nevajadzētu aizrauties, bet piedāvāt savas zemes privātajam sektoram. Bet vispirms Rīgai jāsaprot, kas tai pieder, un katru gadu šī informācija jāaktualizē.

Rīgas vadība jau iepriekš solījusi, ka pašvaldība nejauksies jomās, kurās pilnvērtīgi var darboties privātais sektors. Domes jaunā darba grupa apņēmusies izstrādāt vienotus nekustamā īpašuma pārvaldības principus, kā arī ieviest uzraudzības sistēmu, lai saprastu, kas tad ar īpašumu portfeli notiek.