Pirms trīs gadiem Latvijā tika izveidots reģionālo remigrācijas koordinatoru tīkls. Tā mērķis – sekmēt iedzīvotāju atgriešanos Latvijā, sniedzot bezmaksas konsultācijas par darba un uzņēmējdarbības iespējām, izglītību, dzīvesvietu un pašvaldības pakalpojumiem konkrētajā reģionā.

Līdz šī gada martam projektā iesaistījusies 4721 ģimene, Latvijā atgriezušās 842 ģimenes, to plāno darīt vēl 567 ģimenes.

Anete Spalviņa ir remigrācijas koordinatore Zemgalē. Viņa stāsta, ka visbiežāk atgriežas ģimenes ar bērniem, kam jāiet skolā vai bērnudārzā, un viņi kā dzīves vietu izvēlas Zemgales lielākās pilsētas – Jelgavu un Jēkabpili, arī Dobeli un Bausku. Pērn Zemgalē atgriezušās 158 personas, lielākā daļa no Lielbritānijas.

Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) šogad laidusi klajā „Pārcelšanās ceļvedi uz Latviju” angļu valodā. LIAA Investīciju projektu departamenta direktors Ģirts Blumers stāsta, ka ceļvedis domāts gan ārvalstu investoriem, gan augsti kvalificētiem speciālistiem un diasporas pārstāvjiem.

Amerikas tirdzniecības palātas Latvijā direktore Zinta Jansone vērtē, ka LIAA sagatavotais informatīvais materiāls noderēs arī uzņēmējiem un investoriem no ASV.

Zinta Jansone izaugusi Amerikā un atzīst, ka pirms vairāk nekā 20 gadiem, pārceļoties uz dzīvi Latvijā, bija jāpierod pie jaunas vides un pie tā, ka nav lielveikalu, bet jāiepērkas tirgū. Viņa vērtē, ka dzīves kvalitāte Latvijā 20 gadu laikā ir ļoti augusi.

Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra un REA pētniece Rita Kaša stāsta, ka nesen veiktais pētījums par Latvijas diasporas jauniešu interesi par studijām Latvijā liecina – 72% jauniešu par to ir interesējušies, 38% vēl nezina, vai to darīs, bet noteikti studēt Latvijā vēlas 18% diasporas jauniešu.

Rita Kaša vērtē – tā kā bērni diasporā aug ģimenēs, kur lieto vairākas valodas, valstiski svarīgi ir rūpēties, lai Latvijā latviešu valodu var apgūt visās vecuma grupās.