Saeima 10. martā pieņēma grozījumus Elektronisko sakaru likumā, nosakot Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) tiesības ierobežot piekļuvi Latvijas teritorijā pieejamām tīmekļa vietnēm, kurās tiek izplatīts saturs, kas apdraud sabiedrisko kārtību un valsts drošību.

Skatītājiem Latvijā ir pieejami vairāk nekā 300 TV kanāli, to vidū liela daļa ir Krievijas programmas. Kopš 2019. gada Latvijā retranslēto kanālu skaits samazinās. Pērn slēgti 16, šogad – jau 27 kanāli, tādi kā „Rossija RTR” un „Rossija24”, „PBK Igaunija”, „PBK Lietuva”, „RTVi”, „MIR 24” un daudzi citi. Šonedēļ no Latvijā retranslējamo programmu saraksta izslēgti 18 TV kanāli.

NEPLP padomes locekle Ieva Kalderauska stāsta, ka programmu retranslācija tiek pārtraukta galvenokārt 2 iemeslu dēļ - ja saturs apdraud valsts drošību un to īpašnieki iekļauti sankciju sarakstā.

Ja kanāla retranslācija tiek aizliegta, tad kabeļoperatoru pienākums ir izņemt tos no apraides. Vai tā notiek, uzrauga Valsts policija. Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Dmitrijs Homenko stāsta, ka pērn ierosināti seši kriminālprocesi.

NEPLP mājas lapā publicēts kabeļoperatoru reģistrs ar 26 dalībniekiem. Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls, kas pārstāv 15 kabeļoperatorus, TV kanālu slēgšanu salīdzina ar cīņu ar vējdzirnavām. 

Vakar Saeimas pieņemtie likuma grozījumi ļaus NEPLP bloķēt arī interneta mājas lapas, kas retranslē Latvijā aizliegtos Krievijas kanālus. NEPLP padomes locekle Ieva Kalderauska stāsta, ka turpmāk sodīs ne tikai nelegālo programmu izplatītājus, bet arī šādu programmu skatītājus.

Daudzas TV programmas tiek slēgtas, bet ko iedzīvotāji varēs skatīties slēgto programmu vietā? Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls vērtē, ka tas ir jautājums, uz kuru pašlaik nav atbildes.NEPLP aicina arī sabiedrību aktīvi iesaistīties un ziņot par nelegālām interneta mājas lapām un nelegāliem kabeļoperatoriem gan padomei, gan Valsts policijai.