Lai pēc divdesmit gadiem Eiropas Savienībā būtu radusies paaudze bez tabakas jeb smēķētāju būtu tikai līdz pieciem procentiem sabiedrības, Eiropas Komisija liek dalībvalstīm straujāk kāpināt ierobežojumus un arī nodokļa likmes. Pašlaik katrs ceturtais iedzīvotājs bendē savu veselību ar tabaku, un pīpētāju skaits samazinās lēnāk, nekā aug nodoklis. Turklāt izaicinājumus rada aizvien jaunu alternatīvo atkarības vielu radīšana, daļai radot ilūzijas par mazāku kaitīgumu. Akcīzes nodoklis nākamajā gadā varētu straujāk augt arī Latvijā.

Lietuvas valdība pirms mēneša atbalstīja akcīzes nodokļa paaugstināšanu alkoholam, tabakai un tās aizstājējiem, apstiprinot trīs gadu plānu šā nodokļa palielināšanai. Lietuvas Finanšu ministrija skaidro, ka mērķis ir novērst situāciju, ka aug alternatīvo preču patēriņš. Tādējādi ne tikai par 15 centiem dārgākas kļūs 20 cigarešu paciņas, bet vairāk maksās arī elektronisko cigarešu šķidrumi un citi izstrādājumi, ar ko pīpmaņi aizvieto tradicionālās cigaretes.

Valters Kaže ir ekonomikas zinātņu doktors, biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA asociētais profesors. Viņš novērojis, ka tirgū arvien intensīvāk ienāk jauni produkti, ar kuru nosaukumiem bieži vien tiek manipulēts.

Eksperts vērtē, ka valstis aizvien nespēj tikt līdzi tabakas aizstājēju produktu aplikšanai ar pienācīgu nodokli, lai ar augstām cenām mazinātu vēlmi darīt pāri savai veselībai.

Latvijā par šo jautājumu spraigas diskusijas likumdevēja līmenī ir bijušas jau pērn, kā arī turpinās arvien. Finanšu ministrija norāda, ka jaunākajos normatīvos alternatīvie izstrādājumi ir apzināti, turklāt to akcīzes nodokļa likmes šogad būtiski audzētas. Akcīzes nodokļa ieņēmumi šajā gadā plānoti 236 miljonu apmērā, un dati rāda, ka ieņemts par miljonu vairāk virs plāna. Nākamajā gadā jāiekasē jau 244 miljoni eiro, tādējādi likmes un cenas augs. Stāsta ministrijas Muitas un akcīzes nodokļa nodaļas vadītāja Jolanta Krastiņa.

Jauno tabakas produktu tirgus daļa turpina pieaugt, atzīst arī Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienības pārstāvis Andrejs Cvetkovs. Rakstiskā komentārā nozare aicina valsti rūpīgāk sekot līdzi alternatīvu ienākšanai tirgū un aplikšanai ar nodokļiem, lai nekropļotu konkurenci.

Finanšu ministrija gan jau brīdina, ka trīsgades nodokļa plāns drīzumā tiks koriģēts, liekot saprast, ka likmes kāps. Un arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs deputāts Andris Skride no "Attīstībai/Par!" uzskata, ka cigarešu alternatīvas pagaidām kontrolējam nepienācīgi.

Valsts ieņēmumu dienesta dati rāda, ka tradicionālās cigaretes smēķējam arvien mazāk. Taču tas nenozīmē, ka patērētāji nav uzgājuši alternatīvas. Tās savukārt rada problēmas uz robežas, jo atšķirībā no cigaretēm nelegālos šķidrumus un citus aizstājējproduktus nespēj atpazīt muitas suņi. Tāpēc valstij nāksies domāt, kā mainīt pieeju kontrabandas apkarošanā šajā jomā.