Pēdējais Latvijas Radiofona raidieraksts Eiropai pirms Otrā pasaules kara sākuma, kinorežisora un operatora Ulda Brauna fotonegatīvu krājums un pirmais mājas video no 20.gadsimta 20.-30. gadiem - mākslinieku Spertālu dzīves mirkļi pašu uzņemtos kinokadros. Šīs skaniskās un vizuālās vērtības skatīsim Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā.

Raidījuma gides - Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva dokumentu  izmantošanas nodaļas vadītāja Anita Trušele un dokumentu izmantošanas nodaļas galvenā arhīviste Sanita Grīna vadā pa arhīva telpām, atklājot citu pēc citas retas pērles šajā novietnē.

Latvijas Valsts kinofotofono dokumentu arhīvs (LVKFFDA) tika dibināts 1963. gadā un kopš 1995. gada tā mājvieta ir  Šmerļa ielā 5, ēkā, kas reiz būvēta kā Rīgas kino un video filmu nomas bāze. Arhīvs  savu darbību uzsāka ar 20 kinofilmām un ap 9000 fotogrāfiju un gadu gaitā šis krājums ir ievērojami pieaudzis. Tagad te glabājas ap 2 miljoni fotogrāfiju,  95 tūkstoši kino dokumentu un ap 54 tūkstošiem skaņas vienību. Ar skaņu arī sāksim šo ceļojumu arhīvā, kur uzzināsim par Zviedrijā dibinātu skaņu plašu izdevniecību un Latvijas Radio vēsturisku unikālu ierakstu.

Nākamais ceļš ved uz kinolenšu skatīšanas telpu un šeit kopā ar Sanitu Grīnu  un Anitu Trušeli iepazīsim kinoamatieru darbus un, cita starpā, uzzināsim, kādi senāk bija kinolenšu izmēri un kas redzams pirmajā amatieru uzņemtajā tā sauktajā mājas video.

Scenogrāfs un gleznotājs Arvīds Spertāls kopā ar dzīvesbiedri, teātra tērpu mākslinieci Margu Spertāli (iespējams, vecākās paaudzes pārstāvji atceras viņas  darināto eleganto Žoržas Sandas kostīmu aktrisei Elzai Radziņai lugā „Vasara Noānā”) šajā filmā redzami braucot ar automašīnu, ir kadri no Rundāles pils, Kuldīgas, iesvētību mirkļi Vircavas baznīcā, Spertālu meita - mazā Asja gana zosis pagalmā. Tāpat šajos kinokadros ir iemūžināti Spertālu draugi:  aktieru paris Žanis Kopštāls un Elvīra Līcīte, gleznotājs Voldemārs Tone.

Šo sešu minūšu garo mēmo filmu, kas uzņemta  pagājušā gadsimta 20. un 30. gados, ikviens var noskatīties Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva digitālajā krātuvē „Redzi, dzirdi Latviju!”. Turpat arī ir pieejamas vairākas amatieru uzņemtās dokumentālās filmas no padomju laikiem. Par šī perioda filmām stāsta Sanita Grīna.

No kustīgām bildēm pārejam pie fotogrāfijām, bet attēlu kolekcija, kas pirms diviem gadiem nonāca arhīva īpašumā, ir cieši saistīta ar kinomākslu. To savulaik izveidoja kinorežisors un kinooperators Uldis Brauns, dēvēts par  poētiskā dokumentālā kino karognesēju. Līdzās jau iepriekš arhīvā uzkrātajām Ulda Brauna dokumentālajām filmām un spēlfilmai “Motociklu vasara”, valsts glabāšanā arhīvā ir pieņemta Ulda Brauna fotonegatīvu kolekcija –  pāri par 99 tūkstošiem fotonegatīvu kadru.