• Piektdiena, 2020. gada 25. septembris
  • Vārda diena: Rauls, Rodrigo
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

05:58

Latvijas himna

06:00

Ziņas

06:05

Labrīt

06:30

Ziņas

06:34

Sporta ziņas

06:39

Labrīt

Šonedēļ Valsts darba inspekcija ar darbinieku aptaujas datiem dodas uz valsts pārvaldes iestādēm. Izsūtītajās anketās valsts pārvaldes uzņēmumos negaidīti liela aktivitāte. Rezultāti rāda, ka augsts stresa līmenis ir ļoti aktuāla problēma darba vidē.

Turklāt klientu apkalpošanas sfērā bieži speciālistiem jāsaskaras arī ar emocionālo vardarbību. Tomēr no tā ir jāmāk norobežoties, un jāseko līdzi savām sajūtām. Plašāk par tematu stāsta Paula Dēvica.

**

Ekonomiski attīstīts novads, aktīva dzīves vide, obligātajām prasībām atbilstošas prakses telpas, pietiekošs pacientu skaits un labiekārtots divistabu dzīvoklis - visu to Smiltenes novada pašvaldība sola ģimenes ārstam, kurš varētu pārņemt praksi Grundzālē un Palsmanē. Taču pat arī ar šādiem bonusiem pievilināt laukiem ārstu tik vienkārši neizdodas. Tostarp bez ģimenes ārsta palikušie Palsmanes pagasta iedzīvotāji ar savu iniciatīvu nosūtījuši vēstuli Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam, lūdzot rast risinājumu šai situācijai. Vēstuli parakstījuši 430 palsmanieši. Plašāk par šo tematu Vidzemes korespondentes Guntas Matisones ierakstā.

07:00

Ziņas

07:05

Labrīt

Jānis Kloviņš: Normālai zinātnes attīstībai naudas joprojām pietrūkst

Astoņi miljoni eiro papildu finansējums zinātnei ir laba ziņa, tomēr pieaugums ir attiecināms uz projektiem un bāzes finansējums nepalielinās un tas ir būtisks trūkums. Tā intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Zinātnes padomes vadītājs Jānis Kloviņš. Viņš uzsvēra, ka normālai zinātnes attīstībai naudas joprojām pietrūkst.

Vada:

Jānis Ramāns

Lasīt vairāk

07:30

Ziņas

07:34

Sporta ziņas

07:39

Labrīt

Toma Briča laika prognoze

07:44

Labrīt

Tuvojas īpašs notikums - Riharda Dubras operas "Suitu sāga" pirmizrāde

Rakstot šo mūziku, es sajutos gluži reāli klātesošs notikumos pirms 400 gadiem. Traģiskos un saspringtos brīžos arī man bija pat fiziski ļoti smagi – tā par savu darbu pie operas „Suitu sāga” saka komponists Rihards Dubra.

Viņš ir viens no pasaulē pazīstamākajiem mūsu komponistiem, bet operas žanrā strādā pirmo reizi. „Suitu sāga” savukārt ir pirmā opera, kas jebkad tapusi pēc Liepājas simfoniskā orķestra ierosinājuma. Arī pirmatskaņojumu tā piedzīvos Liepājas „Lielajā Dzintarā” 8.novembrī. 

Vada:

Baiba Kušķe

Lasīt vairāk

08:00

Ziņas

08:05

Labrīt

Latvijas balss Eiropas Parlamentā: Saruna ar Ivaru Ījabu

Turpinām aizvadītajā nedēļā iesākto rubriku, stāstot par Latvijas deputātiem Eiropas Parlamentā un iepazīstinot ar kādu ko Eiropas Parlamenta politiskajām grupām. Šodien stāsts par grupu “Renew Europe” un saruna ar deputātu Ivaru Ījabu.

Vada:

Artjoms Konohovs
Aiga Pelane

Lasīt vairāk

08:30

Ziņas

08:34

Sporta ziņas

08:39

Labrīt

08:44

Labrīt

Šonedēļ Valsts darba inspekcija ar darbinieku aptaujas datiem dodas uz valsts pārvaldes iestādēm. Izsūtītajās anketās valsts pārvaldes uzņēmumos negaidīti liela aktivitāte. Rezultāti rāda, ka augsts stresa līmenis ir ļoti aktuāla problēma darba vidē.

Turklāt klientu apkalpošanas sfērā bieži speciālistiem jāsaskaras arī ar emocionālo vardarbību. Tomēr no tā ir jāmāk norobežoties, un jāseko līdzi savām sajūtām. Plašāk par tematu stāsta Paula Dēvica.

09:00

Ziņas

09:07

Kā labāk dzīvot

Leksika par dzīvniekiem: Dzīvnieku aizstāvju uzskati, valodnieku skaidrojumi

Nosaukt cilvēku par netīru cūku, ēzeli vai resnu govi ir nepieklājīgi nevis pret personu, kam šādi epiteti veltīti, bet gan pret dzīvniekiem. Piedodiet, bet arī dzīvnieks nav labs vārds. Tā uzskata dzīvnieku aizstāvji un leksikai, ko vajadzētu lietot attiecībā pret dzīvām radībām, vajadzētu mainīties.

 

Vada:

Elvis Jansons
Loreta Bērziņa

Lasīt vairāk

10:00

Ziņas

10:07

Zināmais nezināmajā

Nobela prēmija ķīmijā piešķirta par litija jonu bateriju izstrādi

Turpinot sarunu par šī gada Nobela prēmiju laureātiem, pievēršamies ķīmijai, kur prestižais apbalvojums piešķirts trīs zinātniekiem par nopelniem litija jonu bateriju izstrādē. Šī gada Nobela prēmiju ķīmijā ieguva Džons Gudinafs no ASV, Stenlijs Vaitingems no Lielbritānijas un Akira Josino no Japānas. Ko šis atklājums nozīmē zinātnes vēsturē un kādi izaicinājumi bateriju pētniecībā ir aktuāli mūsdienās?

Vada:

Sandra Kropa
Zane Lāce
Sarmīte Kolāte

Lasīt vairāk

11:00

Ziņas

11:07

Kultūras Rondo

Klajā nācis mākslas zinātnieces Daces Lambergas pētījums par simbolismu

Izdevniecībā „Neputns” klajā nācis mākslas zinātnieces Daces Lambergas pētījums „Latvijas māksla simbolisma laikmetā”. Tajā sniegts ieskats simbolisma vēsturē Eiropā un tā izpausmēs Latvijas mākslā. Dace Lamberga daudzreiz veidojusi simbolismam veltītas izstādes arī ārpus Latvijas, viņa bija viena no 2018.gada izstādes Orsē muzejā Parīzē „Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” kuratorēm.

Vada:

Laima Slava

Lasīt vairāk

11:33

Kultūras Rondo

Tuvojas filmas "Geparda dzimšana" Latvijas pirmizrāde

Par vācbaltiešu baronesi, psihoanalītiķi Aleksandru fon Volfu, Stāmerienas pils saimnieci, un itāļu rakstnieku Džuzepi Tomazi di Lampedūzu, mums zināmā romāna “Gepards” autoru, tapusi Vācijas, Latvijas un Itālijas kopražojuma dokumentālā filma „Geparda dzimšana”.

Vada:

Zigfrīds Muktupāvels

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Pusdiena

12:30

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Cilvēki mācās no citu kļūdām. Ugunsgrēka apkārtnē skursteņslauķim kļūst vairāk darba

Šajā reizē raidījumam izvēlēta citādāka pieeja, proti, vēloties mudināt cilvēkus aizdomāties un būt atbildīgākiem par drošību, sākt ar sevi un saviem tuvākajiem. Tāpēc Latvijas Radio Latgales studijas korespondente devās uz Rugājiem, pie saviem vecākiem. Mājai ir malkas apkure, divi skursteņi un ir iegādāts, bet nav pielikts, dūmu detektors.

Vada:

Lāsma Zute

Lasīt vairāk

12:45

Brīvais mikrofons

Brīvais mikrofons

Brīvais mikrofons. Ētera tālruņa numuri ir 67222888, 67225599, elektroniski var rakstīt uz adresi krustpunkta@latvijasradio.lv vai sūtīt savu komentāru caur mūsu mājas lapu raidījumam „Krustpunktā”.

Vada:

Aidis Tomsons

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:07

Krustpunktā

Krustpunktā - uzņēmuma "Rīgas meži" valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš

Saruna par mežiem un Rīgas apzaļumošanu - studijā uzņēmuma "Rīgas meži" valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš. 

Vada:

Evija Unāma
Māra Jansone

Lasīt vairāk

14:00

Ziņas

14:07

Ģimenes studija

Digitālās spēles tiešsaistē: ieguvumi un riski bērniem un pusaudžiem

Kādu spēli tu spēlē, kas tur jādara un kādēļ tev tā šķiet interesanta – trīs būtiski jautājumi, kurus vecāki var pajautāt savam bērnam, kurš aizrāvies ar digitālo spēļu un e-sporta spēļu spēlēšanu. Ko bērns var iemācīties spēlējot spēles tiešsaistē un kādi riski, ja pārlieku ar tām aizraujas.

Vada:

Mairita Znotiņa
Ilze Zvaigzne

Lasīt vairāk

15:00

Ziņas

15:06

Šīs dienas acīm

Gregora kalendāra ieviešana

Esam pieraduši, ka kalendārs ir kaut kas stabils un negrozāms, ka pēc 31. decembra sekos 1. janvāris. Taču ne vienmēr tā ir bijis. 1582. gadā vairākās Eiropas valstīs cilvēki aizgāja gulēt 4. oktobrī, bet pamodās jau 15. oktobrī. Notika Gregora kalendāra ieviešana, sekojot pāvesta Gregora XIII bullai.

Vada:

Eduards Liniņš

Lasīt vairāk

15:36

Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru

Svena Kuzmina un Toma Treiberga saruna par Egila Plauža devīto un pēdējo dzejoļu krājumu "Pelnu deja".Atk. 23.sept.2018

16:00

Ziņas

16:05

Pēcpusdiena

Slēgs sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonu "Grantiņi"

Ar 31.decembri tiks slēgts sadzīves atkritumu apglabāšanas poligons "Grantiņi" Iecavas un Bauskas novadā, jo tas sasniegs maksimālo atļauto tilpumu, lēmusi Bauskas novada dome.

Vada:

Arta Skuja
Ieva Zeiza

Lasīt vairāk

16:30

Ziņas

16:34

Sporta ziņas

16:39

Pēcpusdiena

Tādi esam

Izsmelošākās ziņas par viena no mazākajām Latvijas baznīcām tagad pieejamas plašākam interesentu lokam. Rudbāržu pagastā vietējo entuziastu grupa izveidojusi informatīvu stendu par nelielo, bet labi saglabāto Rudbāržu evaņģēliski luterisko baznīcu. Viena no rudbāržniecēm, kura interesējas par sava novada vēsturi un vērtībām ir Dagnija Grundberga. Ar viņu sarunājās Inga Ozola.

Kultūras afiša

Nora Ikstena sev 50. dzimšanas dienā uzdāvinājusi pašas veidotu stāstu un eseju izlasi "Mīlestība". Vai vērts runāt par jau publicētiem darbiem? Vai mainās to konteksts šādā izlasē?

Šī diena vēsturē

Lielā Franču revolūcija, kas uzliesmoja 1789. gadā, vērsās pret daudzējādā ziņā novecojušo un netaisnīgo kārtību valstī. Tomēr tautas nepatika bija tēmēta pret konkrētiem šī režīma pārstāvjiem, starp kuriem teju vai kā pirmā jāmin karaļa Luija XVI sieva Marija Antuanete. Savu dzīvi gāztā karaliene beidza uz ešafota 1793. gada 16. oktobrī.

17:00

Ziņas

17:05

Pēcpusdiena

Latvijā viesojas Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis
Vidzemē būs pieejams pakalpojums - "transports pēc pieprasījuma"

16.oktobrī oficiālā vizītē Latvijā ieradies Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis kopā ar kundzi Olenu Zelensku. Vizīte Latvijā ir Zelenskim pirmā Baltijas valstīs kopš stāšanās prezidenta amatā.

Vada:

Arta Skuja
Ieva Zeiza

Lasīt vairāk

17:30

Ziņas

17:34

Sporta ziņas

17:39

Eiro fokusā

Lietuvā darbību sācis neatkarīgais bankomātu tīkls "Medus"

Lietuvā darbību sācis pirmais neatkarīgais bankomātu tīkls, proti, tas nepieder bankām, bet bankas to kopīgi izmanto. Tas ir pirmais Baltijas valstīs, un Lietuvā šim bankomātu tīklam dots nosaukums „Medus". Patlaban to izmanto divas bankas - "Citadele" un Šauļu banka. Šādi neatkarīgi bankomātu tīkli jau darbojas citās Eiropas valstīs, piemēram, Somijā, un Zviedrijā. Pie mums uz to gan raugās piesardzīgi, un bankas Latvijā patlaban nopietni neapsver šāda kopīga bankomātu tīkla izveidi.

Vada:

Gints Amoliņš

Lasīt vairāk

17:44

Pēcpusdiena

Vakara pārraides

18:00

Dienas notikumu apskats

Zelenskis vizītes laikā Rīgā pateicas Latvijai par solidaritāti un atbalstu,

Jauno "Rīgas satiksmes" valdi cer apstiprināt nākamā gada sākumā,

Mediji ceļ trauksmi par naudas trūkumu vietējā satura veidošanai,

Breksita vienošanās pamatelementi ir gatavi, apstiprina Tusks,

Latvijā pārspēts 16.oktobra nacionālais siltuma rekords!

18:30

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Cilvēki mācās no citu kļūdām. Ugunsgrēka apkārtnē skursteņslauķim kļūst vairāk darba

Šajā reizē raidījumam izvēlēta citādāka pieeja, proti, vēloties mudināt cilvēkus aizdomāties un būt atbildīgākiem par drošību, sākt ar sevi un saviem tuvākajiem. Tāpēc Latvijas Radio Latgales studijas korespondente devās uz Rugājiem, pie saviem vecākiem. Mājai ir malkas apkure, divi skursteņi un ir iegādāts, bet nav pielikts, dūmu detektors.

Vada:

Lāsma Zute

Lasīt vairāk

18:45

Ziņas vieglajā valodā

18:52

Mūzika

19:00

Ziņas

19:07

Monopols

Valts Ernštreits: Valodniecība ir tā pati matemātka, tikai ar lielāku mainīgo skaitu

Valodnieks, tulks un dzejnieks Valts Ernštreits ir Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs kopš tā dibināšanas. Uz jautājumu, ar ko latvieši atšķiras no lībiešiem, pēc Valta domām, var atbildēt divējādi. Pirmais variants – atšķiras radikāli, jo tā ir cita valoda un cita kultūra. Otrais – neatšķiras ne ar ko, jo lībieši ir ieplūduši latviešos, un viņu kultūra ir latviešu kultūras sastāvdaļa.

Vada:

Arita Grīnberga

Lasīt vairāk

20:00

Ziņas

20:05

Kā labāk dzīvot

Leksika par dzīvniekiem: Dzīvnieku aizstāvju uzskati, valodnieku skaidrojumi

Nosaukt cilvēku par netīru cūku, ēzeli vai resnu govi ir nepieklājīgi nevis pret personu, kam šādi epiteti veltīti, bet gan pret dzīvniekiem. Piedodiet, bet arī dzīvnieks nav labs vārds. Tā uzskata dzīvnieku aizstāvji un leksikai, ko vajadzētu lietot attiecībā pret dzīvām radībām, vajadzētu mainīties.

 

Vada:

Elvis Jansons
Loreta Bērziņa

Lasīt vairāk

20:45

Labu nakti

Ganapuisis un apburtā meiča. Ukraiņu tautas pasaku stāsta Akvelīna Līvmane

21:00

Ziņas

21:05

Krustpunktā

Krustpunktā - uzņēmuma "Rīgas meži" valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš

Saruna par mežiem un Rīgas apzaļumošanu - studijā uzņēmuma "Rīgas meži" valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš. 

Vada:

Evija Unāma
Māra Jansone

Lasīt vairāk

22:00

Ziņas

22:05

Ielūdz Radioteātris

Egons Līvs "Nora"

Šovakar dzimšanas dienā pieminam aktieri, režisoru, bijušo Latvijas Nacionālās operas direktoru Andreju Žagaru. Piedāvājam noklausīties Egona Līva stāsta "Nora" radiolasījumu. Arņa lomā Andrejs Žagars. Režisors Jānis Vītoliņš. 1985.gada ieraksts.

Vada:

Dzintars Tilaks

Lasīt vairāk

22:48

Mūzika

23:00

Ziņas

23:03

Dienas notikumu apskats

23:30

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Cilvēki mācās no citu kļūdām. Ugunsgrēka apkārtnē skursteņslauķim kļūst vairāk darba

Šajā reizē raidījumam izvēlēta citādāka pieeja, proti, vēloties mudināt cilvēkus aizdomāties un būt atbildīgākiem par drošību, sākt ar sevi un saviem tuvākajiem. Tāpēc Latvijas Radio Latgales studijas korespondente devās uz Rugājiem, pie saviem vecākiem. Mājai ir malkas apkure, divi skursteņi un ir iegādāts, bet nav pielikts, dūmu detektors.

Vada:

Lāsma Zute

Lasīt vairāk

Nakts pārraides

00:00

Nakts ziņas

00:03

Kultūras Rondo

Klajā nācis mākslas zinātnieces Daces Lambergas pētījums par simbolismu
Tuvojas filmas "Geparda dzimšana" Latvijas pirmizrāde

Izdevniecībā „Neputns” klajā nācis mākslas zinātnieces Daces Lambergas pētījums „Latvijas māksla simbolisma laikmetā”. Tajā sniegts ieskats simbolisma vēsturē Eiropā un tā izpausmēs Latvijas mākslā. Dace Lamberga daudzreiz veidojusi simbolismam veltītas izstādes arī ārpus Latvijas, viņa bija viena no 2018.gada izstādes Orsē muzejā Parīzē „Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” kuratorēm.

Vada:

Zigfrīds Muktupāvels

Lasīt vairāk

00:52

Mūzika

01:00

Nakts ziņas

01:03

Dienas notikumu apskats

01:30

Mūzika

02:00

Nakts ziņas

02:02

Monopols

Valts Ernštreits: Valodniecība ir tā pati matemātka, tikai ar lielāku mainīgo skaitu

Valodnieks, tulks un dzejnieks Valts Ernštreits ir Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs kopš tā dibināšanas. Uz jautājumu, ar ko latvieši atšķiras no lībiešiem, pēc Valta domām, var atbildēt divējādi. Pirmais variants – atšķiras radikāli, jo tā ir cita valoda un cita kultūra. Otrais – neatšķiras ne ar ko, jo lībieši ir ieplūduši latviešos, un viņu kultūra ir latviešu kultūras sastāvdaļa.

Vada:

Arita Grīnberga

Lasīt vairāk

02:52

Mūzika

03:00

Nakts ziņas

03:02

Mūzika

04:00

Nakts ziņas

04:02

Ģimenes studija

Digitālās spēles tiešsaistē: ieguvumi un riski bērniem un pusaudžiem

Kādu spēli tu spēlē, kas tur jādara un kādēļ tev tā šķiet interesanta – trīs būtiski jautājumi, kurus vecāki var pajautāt savam bērnam, kurš aizrāvies ar digitālo spēļu un e-sporta spēļu spēlēšanu. Ko bērns var iemācīties spēlējot spēles tiešsaistē un kādi riski, ja pārlieku ar tām aizraujas.

Vada:

Mairita Znotiņa
Ilze Zvaigzne

Lasīt vairāk

04:51

Mūzika

05:00

Nakts ziņas

05:02

Zināmais nezināmajā

Nobela prēmija ķīmijā piešķirta par litija jonu bateriju izstrādi

Turpinot sarunu par šī gada Nobela prēmiju laureātiem, pievēršamies ķīmijai, kur prestižais apbalvojums piešķirts trīs zinātniekiem par nopelniem litija jonu bateriju izstrādē. Šī gada Nobela prēmiju ķīmijā ieguva Džons Gudinafs no ASV, Stenlijs Vaitingems no Lielbritānijas un Akira Josino no Japānas. Ko šis atklājums nozīmē zinātnes vēsturē un kādi izaicinājumi bateriju pētniecībā ir aktuāli mūsdienās?

Vada:

Sandra Kropa
Zane Lāce
Sarmīte Kolāte

Lasīt vairāk

05:51

Mūzika