Ceturtdiena, 2023. gada 30. novembris

Vārda diena: Andrejs, Andrievs, Andris

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

05:58

Latvijas himna

06:00

Ziņas

06:04

Laika ziņas

06:05

Labrīt

Atskats vakardienā.
*
1791. gada 30. septembrī Vīnē izrādīja spilgto un idejiski daudzšķautņaino Volfganga Amadeja Mocarta operu „Burvju flauta.

Vada:

Daira Zīle

06:30

Ziņas

06:33

Laika ziņas

06:39

Labrīt

Liepājas teritorijā netālu no Karostas paceļamā tilta pašlaik būvē iespaidīgu dzeramā ūdens terminālu. Paredzēts, ka dzeramais ūdens no Liepājas dziļurbumiem tiks nogādāts terminālā un tālāk to pa jūras ceļiem eksportēs uz citām valstīm. Projekta attīstītāji ir SIA „EIPU, kam ir saistība ar Latvijā zināmā „Lielbātas avots īpašniekiem, kuriem izdevies piesaistīt investorus. Līdzīgs projekts, taču apmēros mazāks, tiek īstenots arī Ventspilī.
*
Pārtikas produktu kvalitātes konkursam Novada Garša, kurā piedalās mazie ražotāji un mājražotāji, tuvojas sezonas noslēgums. Vakar notika pārtikas produktu kvalitātes konkurss un šodien paziņos tā uzvarētājus. Savukārt rīt norisināsies novadu tirgus, meistarklases un izsole. Konkursu Novada Garša rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs sadarbībā ar Pavāru klubu un LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes speciālistiem.

Viesos:

Ozola Elīna
“Novada garša” projektu vadītāja

Vada:

Daira Zīle

07:00

Ziņas

07:04

Laika ziņas

07:06

Labrīt

Krievija vēlas pavilkt lielu Ukrainas gabalu zem sava karoga. Saruna ar ukraiņu politologu

Šodien, 30. septembrī, Krievijas prezidents Vladimirs Putins gatavojas oficiāli paziņot par vairāku Ukrainas apgabalu aneksiju. Pagājušajā nedēļas nogalē pašpasludinātajās Doneckas un luhanskas tautas republikās, kā arī uz laiku okupētajos Hersonas un Zaporižjas apgabalu rajonos notika tā dēvētie referendumi par pievienošanos Krievijas Federācijai. Kā vērtējami notikušie referendumi? Cik tie ir svarīgi Krievijai un kā varētu attīstīties notikumi Ukrainas karā tuvākajos mēnešos? Par to saruna ar ukraiņu politologu, pasaules politikas institūta direktoru Jevhenu Magdu.

Vada:

Uģis Lībietis

Lasīt vairāk

07:30

Ziņas

07:33

Laika ziņas

07:39

Labrīt

Pirms jaunās apkures sezonas parasti apkopo informāciju, cik daudz iedzīvotāji palikuši parādā komunālajiem un siltumenerģijas uzņēmumiem. Ja Covid laikā, pateicoties arī valsts sniegtajam atbalstam, parādi par siltumu, ūdeni un māju apsaimniekošanu nepalielinājās un saglabājās vidēji 10% apmērā, tad tagad ar bažām tiek gaidīta ziema un lielie apkures rēķini. Šonedēļ par papildus līdzekļu piešķiršanu centralizētās siltumapgādes atbalstam lēma valdība un tas nozīmē, ka daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem rēķini šoziem palielināsies, bet ne tik dramatiski, kā tika gaidīts iepriekš.
*
Ar aicinājumu Apetīte rodas lasot! rīt, 1.oktobrī, sākas tradicionālā Latvijas Pasta abonēšanas kampaņa, kuras laikā nākamajam gadam iespējams abonēt kopumā 424 Latvijas un ārvalstu laikrakstus un žurnālus.

Viesos:

Vilcāns Mārcis
"Latvijas Pasta" valdes priekšsēdētājs

Vada:

Daira Zīle

08:00

Ziņas

08:04

Laika ziņas

08:06

Labrīt

Uģis Lībietis ar ārzemju ziņām.

08:08

Eiropa šodien

Eiropas Savienības enerģētikas ministri šodien Briselē mēģinās panākt vienošanos par turpmākajiem soļiem kā palīdzēt iedzīvotājiem un uzņēmumiem pārvarēt šo ziemu. Runa galvenokārt ir par energoresursu taupību, jo pieprasījuma samazinājums ļaus uzturēt zemākas gāzes cenas. Tas, savukārt, palīdz samazināt arī elektrības cenas. Sanāksmē tiks runāts arī par caurumiem gāzesvadā Nord Stream. Sanāksmei Briselē šodien klātienē sekos mūsu korespondents Artjoms Konohovs.
*
Šobrīd Latvijā skolā un pirmsskolā mācās 4363 ukraiņu skolēni, vairāk nekā puse – latviešu valodas programmā no 1. līdz 12.klasei. Taču lielākā daļa joprojām turpina attālināti apgūt arī zinības savā skolā Ukrainā, cerībā drīz vien atgriezties mājās. Skola Ukrainā, latviešu skola vai abas?

Vada:

Daira Zīle

08:12

Labrīt

Ukraiņu skolēni Latvijā: dzīve starp Ukrainas tālmācību un izglītību latviešu valodā

Šobrīd Latvijā skolā un pirmsskolā mācās 4363 ukraiņu skolēni, vairāk nekā puse – latviešu valodas programmā no 1. līdz 12.klasei. Taču lielākā daļa joprojām turpina attālināti apgūt arī zinības savā skolā Ukrainā, cerībā drīz vien atgriezties mājās. Skola Ukrainā, latviešu skola vai abas? Kādas dilemmas šajā mācību gadā gaida ukraiņu bēgļu bērnus Latvijā?
 

Vada:

Ieva Puķe

Lasīt vairāk

08:30

Ziņas

08:33

Laika ziņas

08:39

Labrīt

Veļu laikam atbilstoša izrāde top Daugavpils teātrī

Tie būs „Latviešu šausmu stāsti” Georgija Surkova režijā, kas savu pirmizrādi piedzīvos šīs nedēļas nogalē. Tieši ar šo izrādi, ko tās veidotāji definējuši kā mistisko drāmu, arī tiks atklāta jaunā Daugavpils teātra sezona. Šajā izrādē Daugavpils teātra skatītājiem būs iespēja ne tikai iepazīties ar dažādu latviešu autoru tumšākajos iztēles nostūros radītajiem stāstiem, kuri tapuši pēdējo simts gadu laikā, bet arī ļauties plašajai sajūtu gammai, ko dāvā šausmu žanrs teātrī.

Vada:

Silvija Smagare

Lasīt vairāk

09:00

Ziņas

09:04

Laika ziņas

09:05

Kā labāk dzīvot

Fermentēti produkti piedzīvo uzplaukumu: tie palīdz ražot labās baktērijas organismā

Labās baktērijas jeb probiotikas nodrošina līdzsvaru zarnu mikroflorā, kas, kā izrādās, lielā mēra atbild par cilvēka organisma imunitāti, bet probiotikas saražot palīdz veselīgs, sabalansēts uzturs, tostarp fermentēti produkti.

Vada:

Elvis Jansons
Loreta Bērziņa

Lasīt vairāk

10:00

Ziņas

10:04

Laika ziņas

10:05

Digitālās brokastis

Ziņu topā: jauna auto noma Rīgā un mākslīgā intelekta "Darth Vader" balss
Tehnoloģiju pielietojums vēlēšanās
"Sony" SRS-XG300 pārnēsājamā skandas apskats #DigitālāsBrokastis

"Bolt" atklāj automašīnu nomas pakalpojumu. "Google" uzlabo savu meklētāju. Dārta Veidera mākslīgā intelekta balss. Rīgā eksperimentē ar viedo ielu apgaismojumu. Britu zinātnieki strādā pie lidojošiem 3D drukas robotdroniem.

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

10:57

Sociālais paziņojums

11:00

Ziņas

11:04

Laika ziņas

11:05

Kultūras rondo

Festivāla “Patriarha rudens” programmā iekļauts vairāk neparastu un provokatīvu norišu
Septembra izrāžu kalendārs: Uzmanības centrā jauniestudējumi

No 1. līdz 8. oktobrim norisināsies trīspadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls “Patriarha rudens”. Šogad festivāla programmā iekļautas vairākas neparastas un provokatīvas norises.

Vada:

Laima Slava

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Ziņas

12:04

Laika ziņas

12:05

Pusdiena

Piektdiena, 30. septembris pl. 12:00

* Maskavā plāno parakstīt līgumu par Ukrainas teritoriju aneksiju. Šādu nelikumīgu rīcību nosoda vairums Rietumvalstu un arī pati Ukraina
* Jau rīt Saeimas vēlēšanas, iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju arī balsot iepriekš
* Sākas Latvijas Pasta abonēšanas kampaņa. Lielākā interese par vietējiem preses izdevumiem

Vada:

Dace Pēkšēna

Lasīt vairāk

12:30

Krustpunktā - brīvais mikrofons ar

Krustpunktā brīvais mikrofons ar aktieri Jāni Kroni

Krustpunktā brīvais mikrofons ar aktieri Jāni Kroni.

Vada:

Evija Unāma
Māra Jansone

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:04

Laika ziņas

13:05

Krustpunktā

Krustpunktā: Saeimas vēlēšanu nedēļa Latvijā; gāzes noplūdes no "Nord Stream"

Jau vairākas dienas cilvēki var doties balsot 14. Saeimas vēlēšanās, bet lielā balsošana būs 1. oktobrī. Tikmēr lielu satraukumu raisa gāzes noplūdes Baltijas jūrā no "Nord Stream" gāzes vada. Nedēļas aktualitātes Krustpunktā vērtē žurnālisti.

Vada:

Aidis Tomsons
Evija Unāma
Māra Jansone

Lasīt vairāk

14:00

Ziņas

14:03

Laika ziņas

14:05

Ģimenes studija

Pārcelties dzīvot laukos un rast balansu starp daudzām nodarbēm. Aldersonu ģimene Rankā

Saruna ar Aldersonu ģimeni no Rankas. Viņi pirms dažiem gadiem pilsētnieku dzīvi Lielvārdē nomainīja pret saimniekošanu lauku saimniecībā Rankas pusē. Linda Kukare-Aldersone tagad strādā arī skolā, tomēr viņa vēl meklē balansu starp atvēlēto laiku trīs bērniem, vīram, darbam skolā, saviem sirdsdarbiem – grāmatu rakstīšanu un mālošanu un īstajiem lauku darbiem.

Vada:

Mairita Znotiņa

Lasīt vairāk

15:00

Ziņas

15:04

Laika ziņas

15:05

Augstāk par zemi

Idejas un to izliktās lamatas: Kurā brīdī runas par labāku nākotni pāraug terorā

Valmieras Drāmas teātra ēka šobrīd ir drupu kaudze, kuras Apaļajā zālē četru stundu ilgā izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska” jaunie teātra aktieri kaismīgi sarunājas par idejām un to izliktajām lamatām. Romānu “Velni” Fjodors Dostojevskis sarakstīja kā revolucionārisma kritiku, vīlies 1860. gadu studentu nemieros. Kurā brīdī jaunu cilvēku runas par labāku nākotnes sabiedrību pāraug asiņainā terorā?

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

15:05

Latgolys stuņde (Latgales apraide)

Viesturs Kairišs: gryuts byut latgalīšu deputatam, nu juo ir dubultuo atbiļdeiba

Vada:

Renāte Lazdiņa
Tenis Bikovskis
Laura Sondore

Lasīt vairāk

15:35

Vietu lietas Latvijā

Padomi dārzkopim, dimanta kāzu foto un milzu kora karogs. Dārgumi Turaidas muzejrezervātā

Maza praktiska grāmatiņa, kur smelties padomus augļkopībā - tādu 17. gadsimta 70. gados Rīgā izdeva čehu izcelsmes dārzkopis Jirži Holīks; Skultes kora karoga atjaunošanas stāsts, 1898. gadā fiksēts Miķeļa un Līzes Krastiņu 60. gadu kāzu jubilejas foto – dārgumi Turaidas muzejrezervāta krājumā.

Vada:

Zane Lāce-Baltalksne

Lasīt vairāk

16:00

Ziņas

16:04

Laika ziņas

16:05

Pēcpusdiena

Konferencē diskutē par vietējo produktu pieejamību ikdienā
CSP: Uzņēmēju noskaņojums arī septembrī negatīvs visās uzņēmējdarbības jomās

"Novada garšas" sezonas noslēguma konferences tēma šodien, 30. septembrī, ir "Vai vietējam produktam būt tavā ēdienkartē?". Konferences dalībnieki diskutē par vietējo produktu pieejamību ikdienā, vegāniskajām tendencēm sabiedrības ēdienkartē, vēlmēm un iespējām mazināt pārtikas atkritumus un citām tēmām.

Vada:

Arta Skuja
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

16:30

Ziņas

16:33

Laika ziņas

16:34

Sporta ziņas

16:39

Pēcpusdiena

Kultūra: Veidenbauma muzeja jaunā ekspozīcija, Liepājas mākslas forums, Rundāles pilī jauna izstāde.
Vēsture: 1791. gada 30. septembrī Vīnē izrādīja spilgto un idejiski daudzšķautņaino Volfganga Amadeja Mocarta operu „Burvju flauta.

17:00

Ziņas

17:04

Laika ziņas

17:05

Pēcpusdiena

1.temats: Dabas muzejā divas dienas notiek sēņu izstāde un ģimenes diena.
2.temats: Šodien notiek Zinātnieku nakts

Viesos:

Meiere Diāna
Latvijas Nacionālā Dabas muzeja vecākā mikoloģe
Karaseva Elīna
Rīgas Tehniskās universitātes
Jope Zane
Ventspils bibliotēkas Zinātnieku nakts pasākuma koordinatore
Gabrāne Gunta
Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve

Vada:

Arta Skuja

17:30

Ziņas

17:33

Laika ziņas

17:34

Sporta ziņas

17:39

Eiro fokusā

Pandēmijas laikā komunālo maksājumu parādi nepieauga; šoziem būtisks valsts atbalsts

Pirms jaunās apkures sezonas parasti apkopo informāciju, cik daudz iedzīvotāji palikuši parādā komunālajiem un siltumenerģijas uzņēmumiem. Ja Covid laikā, pateicoties arī valsts sniegtajam atbalstam, parādi par siltumu, ūdeni un māju apsaimniekošanu nepalielinājās un saglabājās vidēji 10% apmērā, tad tagad ar bažām tiek gaidīta ziema un lielie apkures rēķini. Šonedēļ par papildus līdzekļu piešķiršanu centralizētās siltumapgādes atbalstam lēma valdība un tas nozīmē, ka daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem rēķini šoziem palielināsies, bet ne tik dramatiski, kā tika gaidīts iepriekš. Vairāk stāsta Daina Zalamane.

Vada:

Daina Zalamane

Lasīt vairāk

17:44

Pēcpusdiena

Skola, kurā nav jāliek eksāmeni, bet var apgūt daudz un dažādas noderīgas prasmes un zināšanas, un var vienkārši labi kopā pavadīt laiku. Tā pavisam vienkāršoti varētu raksturot Rūjienas Tautskolu.

Vakara pārraides

18:00

Ziņas

18:04

Laika ziņas

18:05

Dienas notikumu apskats

Piektdiena, 30. septembris pl. 18:00

Vada:

Pārsla Saktiņa

Lasīt vairāk

18:30

Krustpunktā - brīvais mikrofons ar

Krustpunktā brīvais mikrofons ar aktieri Jāni Kroni

Krustpunktā brīvais mikrofons ar aktieri Jāni Kroni.

Vada:

Evija Unāma
Māra Jansone

Lasīt vairāk

19:00

Ziņas

19:04

Laika ziņas

19:05

Monopols

Monopola viešņa Latvijas Bērnu atbalsta fonda pārstāve Elīna Lejiņa-Kairiša

16. septembris bija īpaša diena Latvijas Bērnu atbalsta fonda (LBAF) komandai, kura vēra durvis Latvijā pirmajai sensoriskajai sporta zālei bērniem ar uzvedības problēmām. Viena no LBAF komandas ir Elīna Lejiņa-Kairiša, kas ir fonda pakalpojuma „Ceļš pie sevis” vadītāja. Būtībā darbs fondā pašai Elīnai ir kā ceļš pie sevis, jo darbs ar bērniem ir viņas aicinājums.

Vada:

Arita Grīnberga
Ieva Tīmane

Lasīt vairāk

20:00

Ziņas

20:04

Laika ziņas

20:05

Kā labāk dzīvot

Fermentēti produkti piedzīvo uzplaukumu: tie palīdz ražot labās baktērijas organismā

Labās baktērijas jeb probiotikas nodrošina līdzsvaru zarnu mikroflorā, kas, kā izrādās, lielā mēra atbild par cilvēka organisma imunitāti, bet probiotikas saražot palīdz veselīgs, sabalansēts uzturs, tostarp fermentēti produkti.

Vada:

Elvis Jansons
Loreta Bērziņa

Lasīt vairāk

20:45

Labu nakti

Grūto lasīšanas un rēķināšanas pasaku stāsta Santa Didžus un Edgars Lipors

21:00

Ziņas vieglajā valodā

21:05

Krustpunktā

Krustpunktā: Saeimas vēlēšanu nedēļa Latvijā; gāzes noplūdes no "Nord Stream"

Jau vairākas dienas cilvēki var doties balsot 14. Saeimas vēlēšanās, bet lielā balsošana būs 1. oktobrī. Tikmēr lielu satraukumu raisa gāzes noplūdes Baltijas jūrā no "Nord Stream" gāzes vada. Nedēļas aktualitātes Krustpunktā vērtē žurnālisti.

Vada:

Aidis Tomsons
Evija Unāma
Māra Jansone

Lasīt vairāk

22:00

Ziņas

22:04

Laika ziņas

22:05

Ielūdz Radioteātris

Arčibalds Kronins "Kamēr tu pie manis". 4. daļa

Arčibalda Kronina luga "Kamēr tu pie manis". Valmieras Drāma teātra izrāde. 4. daļa. Režisors Pēteris Lūcis. 1983.gada ieraksts.

Lasīt vairāk

22:34

Mūzika

23:00

Ziņas

23:04

Laika ziņas

23:05

Dienas notikumu apskats

23:30

Krustpunktā - brīvais mikrofons ar

Krustpunktā brīvais mikrofons ar aktieri Jāni Kroni

Krustpunktā brīvais mikrofons ar aktieri Jāni Kroni.

Vada:

Evija Unāma
Māra Jansone

Lasīt vairāk

Nakts pārraides

00:59

Mūzika

02:58

Mūzika

04:58

Mūzika

00:00

Nakts ziņas

00:04

Laika ziņas

00:05

Nakts programmas pieteikums

00:06

Kultūras rondo

Festivāla “Patriarha rudens” programmā iekļauts vairāk neparastu un provokatīvu norišu
Septembra izrāžu kalendārs: Uzmanības centrā jauniestudējumi

No 1. līdz 8. oktobrim norisināsies trīspadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls “Patriarha rudens”. Šogad festivāla programmā iekļautas vairākas neparastas un provokatīvas norises.

Vada:

Laima Slava

Lasīt vairāk

01:00

Nakts ziņas

01:04

Laika ziņas

01:05

Dienas notikumu apskats

02:00

Nakts ziņas

02:04

Laika ziņas

02:05

Monopols

Monopola viešņa Latvijas Bērnu atbalsta fonda pārstāve Elīna Lejiņa-Kairiša

16. septembris bija īpaša diena Latvijas Bērnu atbalsta fonda (LBAF) komandai, kura vēra durvis Latvijā pirmajai sensoriskajai sporta zālei bērniem ar uzvedības problēmām. Viena no LBAF komandas ir Elīna Lejiņa-Kairiša, kas ir fonda pakalpojuma „Ceļš pie sevis” vadītāja. Būtībā darbs fondā pašai Elīnai ir kā ceļš pie sevis, jo darbs ar bērniem ir viņas aicinājums.

Vada:

Arita Grīnberga
Ieva Tīmane

Lasīt vairāk

03:00

Nakts ziņas

03:04

Laika ziņas

03:05

Latgales stunda (atkārtojums LR1)

Saruna ar režisoru Viesturu Kairišu par gaidāmajām Saeimas vēlēšanām un kādi ir iespējamie kritēriji pēc kuriem izdarīt izvēli.

04:00

Nakts ziņas

04:04

Laika ziņas

04:05

Ģimenes studija

Pārcelties dzīvot laukos un rast balansu starp daudzām nodarbēm. Aldersonu ģimene Rankā

Saruna ar Aldersonu ģimeni no Rankas. Viņi pirms dažiem gadiem pilsētnieku dzīvi Lielvārdē nomainīja pret saimniekošanu lauku saimniecībā Rankas pusē. Linda Kukare-Aldersone tagad strādā arī skolā, tomēr viņa vēl meklē balansu starp atvēlēto laiku trīs bērniem, vīram, darbam skolā, saviem sirdsdarbiem – grāmatu rakstīšanu un mālošanu un īstajiem lauku darbiem.

Vada:

Mairita Znotiņa

Lasīt vairāk

05:00

Nakts ziņas

05:04

Laika ziņas

05:05

Digitālās brokastis

Ziņu topā: jauna auto noma Rīgā un mākslīgā intelekta "Darth Vader" balss
Tehnoloģiju pielietojums vēlēšanās
"Sony" SRS-XG300 pārnēsājamā skandas apskats #DigitālāsBrokastis

"Bolt" atklāj automašīnu nomas pakalpojumu. "Google" uzlabo savu meklētāju. Dārta Veidera mākslīgā intelekta balss. Rīgā eksperimentē ar viedo ielu apgaismojumu. Britu zinātnieki strādā pie lidojošiem 3D drukas robotdroniem.

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

05:57

LR1 frekvenču pieteikums